Kóstolás

Az Iskolagyümölcs Program kísérő intézkedésének keretében a DélKerTÉSZ először a 2015 tavaszi félévében szervezett kóstoltatást partneriskolái számára. A kóstoltatás során kollégáink az összes iskolába ellátogattak, ahová év közben zöldséget, gyümölcsöt szállítunk. Ez az akció lehetőséget nyújtott a személyes találkozóra a gyerekekkel, nevelőkkel és az ügyintézőkkel. A látogatások alkalmat adtak arra, hogy bemutatkozzunk, és tájékoztassuk a gyerekeket, honnan is érkezik hozzájuk a heti vitaminadag. A kóstoltatásnak természetesen nevelő célzata is van: kivonulásunk alkalmával hangsúlyoztuk a gyerekeknek a zöldség- és gyümölcsfogyasztás fontosságát, a megfelelő vitaminbevitelt és ismertettük az egészséges étrend jellemzőit. Emellett egy tájékoztató anyag is kiosztásra került, melyben bemutattuk az éppen kínált zöldségek és gyümölcsök jellemzőit, információkat nyújtottunk a növények eredetéről, vitamintartalmáról, egészségre gyakorolt jótékony hatásukról, valamint fogyasztási tanácsokat is összegyűjtöttünk a gyerekek számára. Sok gyermek számára nem volt minden kínált zöldség és gyümölcs ismert, így szerepünk volt azok megismertetésében, a változatos táplálkozás bemutatásában. Tapasztalataink szerint sok családban nem megfelelő gyakorisággal kerül az asztalra zöldség és gyümölcs, a gyerekek csak az alapvető fajokat ismerik, az ismeretlen ételektől ódzkodnak. A kóstoltatás alkalmat adott arra, hogy bátorítsuk őket a szokatlanabb zöldség- és gyümölcsfélék megkóstolására is, mint például a zeller. Nagy népszerűségnek örvendett a gyerekek körében az eper, cseresznye, és a meggy, zöldségek közül pedig a saláta és a kígyóuborka. Sikernek tekintjük, hogy a kollégáink és a nevelők mintájára, bíztatásra a kevésbé kedvelt zöldségeket (retek, karalábé, zeller) is megízlelték a gyermekek. Bízunk benne, hogy a program segítségével sikerült kissé kibővítenünk a gyerekek zöldségekről és gyümölcsökről alkotott képét, új ízeket megismertetni velük, melyeket a jövőben akár otthon, szüleiktől is kérni fognak egy-egy étkezés alkalmával.